likier

Delikatny kobiecy likier kawowy

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Alkohole, tego jeszcze na tym blogu nie było i pewnie wiele nie będzie. Są jednak takie przepisy, takie smaki, wobec których nie da się przejść obojętnie. Dla mnie, ten delikatny kawowy likier jest właśnie takim smakiem.

Idealny na babskie spotkania, znakomicie smakuje też dodany do popołudniowej kawy z mlekiem. Przygotowuję ten likier także na prezent, doskonale się sprawdza w tej roli.

Likier jest delikatny, kremowy, słodki :-).

Nikogo absolutnie nie namawiam do picia alkoholu, a tym którzy mają ochotę- zapraszam- przepis jest łatwy i szybki, a likier fantastyczny!

Poniższy przepis, kombinacja proporcji składników, to moje idealne połączenie. Jeśli jednak dla kogoś likier jest za gęsty, można dolać więcej mleka skondensowanego albo wódki, jeśli za słaby- należy dodać alkoholu. Jeśli za słodki- należy zmodyfikować ilość cukru waniliowego. Ilość składników można modyfikować, tak aby otrzymać idealny dla siebie smak.

Z poniższego przepisu otrzymamy trzy butelki o pojemności 0,75 litra. Po przelaniu do butelek należy likier trzymać w chłodnym miejscu i co jakiś czas przewrócić butelkę energicznie kilka razy- co zapobiegnie zastygnięciu likieru. Nie należy też likieru przechowywać zbyt długo. Likier nie wymaga użycia sezonowych składników, więc najlepiej przygotować sobie tylko bieżący zapas, zgodny z swoimi potrzebami i możliwościami ;) np. z połowy porcji. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć że likier zastygnie i wydobycie go z butelki może być nie lada wyczynem- naprawdę wiem o czym mówię, a raczej piszę ;)

Składniki:

  • 750 ml śmietany kremówki 30%,
  • 100 ml mleka skondensowanego niesłodzonego,
  • 3 opakowania cukru waniliowego,
  • 250 ml białej wódki,
  • 2 puszki masy krówkowej,
  • 2-3 łyżki schłodzonej esencji kawowej (u mnie 1,5 łyżki kawy rozpuszczalnej rozpuszczone w 50 ml wrzącej wody),

Przygotowanie:

Wszystkie składniki miksuję do połączenia. Kawy dodaję do smaku. Przelewam likier do butelek i odstawiam w chłodniejsze miejsce. Likier jest gotowy do spożycia zaraz po przygotowaniu.

Na zdrowie! :)

Przepis bierze udział w akcji:

Nalewki i wina domowe II edycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>